KERT
Filtrare
Gépek harca kertjeinkben is!
A kertészkedésben is színre lépett a technika, a gépesítés, mely rendben van, hiszen fejlődi kell a korral, hogy ugyanazt a kerti munkát gyorsabban, hatékonyabban végezhessük el. A mezőgazdaságban sem szarvasmarhákkal szántanak, hanem professzionális, nagy teljesítményű traktorokkal.
A gépek harca a kertészkedésben is színre lépett. A nagy, nehéz vas metszőollókat mára felváltotta a könnyű, de tartós titanium, a markolatot az ergonomikus kialakítás, hogy a kertészkedés ne arról szóljon, hogy a munka végeztével esténként borogassuk a feltört tenyerünket, hanem az élményről, hogy milyen szép lett a kertünk. Sőt, a kerti szerszámoknál és kerti gépeknél olyan hatalmas a választék, hogy hajlamosak vagyunk túlzásokba esni és ahhoz a gyümölcsfához, amihez elegendő egy éles ágvágó, megvásároljuk a legszínesebb, legnagyobb reklámmal kínált ágvágót, ahelyett, hogy a technikai paraméterek alapján döntenénk. Hasonlóképpen a kerti kútból sem nagy erőkifejtéssel húzzuk a vizet locsoláshoz, hanem szivattyúval hozzuk a felszínre. Webshopunkban, a citidepo.hu -n termékeinknél minden esetben feltüntetjük ezeket, így segítve Önt az ideális döntésben.
Kertészkedés lehet:
• Kertesháznál
• Nyaralónál
• Hétvégi háznál
• Közösségi kertnél
• Balkon kertnél
Vagyis lakhatunk bárhol, a kertészkedésre, a testet, szellemet frissítő tevékenységre mindig tudunk helyszínt találni. Hová milyen növényt ültessünk, használjunk-e kerti dekorációkat? Milyen kertészeti munkákat igényelnek és milyen kerti eszközöket, kerti gépeket?
KERTESHÁZ: Hazaérve a munkából a szép pázsit látványa, a díszfák tekintélyt parancsoló habitusa, a lombhullató és örökzöld díszcserék mutatós elrendezése, netán egy kerti tó, mind a jól megérdemelt relaxáció része. De hogyan lesz ilyen álomkertünk? Kerttervezéssel, melyet lehet szakembertől kérni, egy kis utána olvasással és kertészeti árudák eladóinak szakvéleménye után, bátran mi is belefoghatunk. Ha már a faiskolákban megvásároltuk a tervezett növényeket, földet, jöhetnek a kerti szerszámok:
Ásó, kapa és a nagyharang helyett gereblye és fűnyíró, melyek a fészer alapkellékei. Ezek a tereprendezéstől kezdve, az ültetésen át, a levágott fű és lomb gereblyézésig szükségesek. Ám itt nincs vége a kerti szerszám listának, hiszen
Fúrt kút: Jelentős vízszámla csökkenést eredményez. Egyszeri költségek a kútfúrás és a kerti szivattyú. A szivattyú kardinális kérdés, hiszen lehet, ha csak öntözéshez, terasz és autómosáshoz használjuk az ingyen kútvizet, annak kapacitása határozza meg a szivattyú teljesítményét. Sőt, itt említenénk meg a házi vízművet, mely a kerti szivattyú magasabb, több funkciós változata, arra az esetre, ha a kút mellett esetleg egy nagy zivatarnál elöntött garázst, pincét is szivattyúzni kell. Itt tekintheti meg szivattyú választékunkat.
Metszőolló: Ültetés elött a gyökerek végéből vágjunk vissza 2-3 cm-t, hogy gyorsítsuk a víz és tápanyag felvételt, ezzel segítve a gyökeresedést. Ehhez megélezett, un. mellévágó metszőolló használjunk, hogy a vékony gyökerek ne roncsolódjanak. Ugyanezt tegyük meg a lombrésszel is, hogy dúsabb lobkoronát kapjuk. Gyümölcsfáknál, előnevelt díszfáknál (két évesnél idősebb) már szükséges az un. rávágó metszőolló, mely a vastagabb ágak roncsolásmentes metszésének a kulcsa. Használat után tisztítsuk meg és esőmentes helyen tároljuk, hiszen a metszőollóinkra folyamatosan szükségünk van, kiváltkép az őszi és kora tavaszi metszéseknél.
Ágvágó: Ez a kerti eszköz egy meghosszabbított metszőolló, melyből ugyanúgy kapható mellévágó ágvágó és rávágó ágvágó, melyek szintén az erőkifejtés, a nyomatékban különböznek.
Sövényvágó: Leginkább „szomszédtakaró” sövények ápolására használjuk, de a szoliter növények formavágására, mint a kedvelt buxus is kiváló kerti eszköz. A technika szerencsére a kerti szerszámokban, így a sövénynyíróknál is jelen van, így kapható már teleszkópos sövényvágó is, melynek nyelét ép az ideális hosszúságra állíthatjuk.
Gyepápolás: Lenyírjuk a füvet és kész. Hmmm, nem igazán. A járda és tipegőkő szegélyeket ne fűnyíróval vágjuk, részben mert a beton és díszkő kicsorbíthatja a fűnyírókést, másrészt mert nem végez alapos munkát. Erre a célra fűnyíró ollókat használjuk. Nyugalom, a technika itt is segít nekünk abban, hogy a csuklónk ne fáradjon el a sok vágásban, ezért válasszuk az 5 vagy a 8 pozíciós forgatható fűnyíró ollót, mellyel gyerekjáték lesz a fűszegély nyírása. Fűnyírás után feltétlen, illetve esténként, ha nincs égi áldás öntözzük a gyepet. Nekiállhatunk slaggal, mely egyrészt nem biztosítja az egyenletes öntözést, másrész közben a szúnyogokat is csapkodni kell. Hagyatkozzunk itt is a technikára, használjuk a billenő öntözőt.
Kártevők elleni védekezés: Elsősorban a gyümölcsfáknál, bogyós gyümölcsű bokroknál van szükség például a a már jól ismert lemosó permetezésre, de a virágukkal, levelükkel díszítő növényeinknél a gyakori levéltetű és egyéb kártevők ellen muszáj permeteznünk. Nem kell kémikusnak lennünk, hogy az adott kártevő ellen kikeverjük a hatékony ellenszert. Gazdaboltokban szerencsére kártevőkhöz kaphatók a pici kiszerelésű, kifejezetten kiskertekhez való ellenszerek, melyeket a kompakt, 8 literes, pumpás kéz permetezőnkkel könnyedén kijuttathatjuk a növényeinkre.
NYARALÓ, HÉTVÉGI HÁZ: Jó esetben hétvégenként, vagy havonta tudjuk élvezni a nyaralókertünket. Ha már ilyen ritkán, akkor használjuk ki minden percét pihenéssel vagy kerti grillezéssel és ne az esetleges bajnál kelljen szaladgálni kertészeti boltba. Mire gondolunk?
Magasnyomású mosó: Moha vagy zápor utáni sár tisztítása a teraszról, járdáról. De a műanyag kerti székek asztalok taszítására épp olyan hatékony, mint a kerti medence ápolására. A kulcskérdés a „W” , vagyis a watt, a teljesítmény. A magasnyomású mosók palettája e tekintetben igen széles, ám nyaralónkban elegendő az átlagos kapacitású (1300W, 1400W, 1600W), nem szükséges az ipari teljesítményű.
Szivattyú: A pénztárcabarát kerti segítőtárs. Miért? Első sorban a fúrt kút szivattyúzása miatt, melyet a fenti magasnyomású mosóhoz vízszámla mentesen használhatunk, de baj esetén (beázott pince) is költséghatékonyabb, mintha szippantós autót hívnánk.
Kerti teendők és kerti eszközök: Azonosak a kertesházzal
KÖZÖSSÉGI KERT: Talán nem mindenkinél ismert még a fogalom. Olyan veteményeskert, melyet a városok, kerületek díjmentesen biztosítanak a lakótelep, bérházak lakóinak kertészkedés, zöldségtermesztés céljából, mely egyben roppant jó közösségépítő is. Ezek a veteményeskertek un. magaságyások formájában vannak kialakítva, melyekben a „bérlő” tetszőlegesen vet, ültet zöldségeket saját használatra. No itt kardinálisan más kerti teendők és eszközök szükségesek, mint az előző kerttípusoknál.
Föld, tájolás: Nézzük meg, hogy a ránk bízott magaságyásban milyen a föld. Mivel termeszteni szeretnénk, így a földnek tápanyagban gazdagnak kell lennie, hiszen itt a növények (zöldségek, fűszer és gyógynövények) nem csupán növekednek, de teremnek is, így a tápanyagfelvételük is jelentősen nagyobb. Tájolás tekintetében egyrészt az égtájra gondolunk, bár ezek a közösségi kertek nagyrészt déli fekvésűek, így szépen benapozottak. Másrészt a növények közötti tájolásra figyeljünk oda, vagyis a milyen növényt, milyen másik növény mellé ültetünk. Például tökfélék mellé ne tegyünk fűszernövényt. A tökfélék vízigényesek és intenzív növekedésűek, ezért a fűszernövények, melyek szárasságtűrők és lassúbb növekedésük biztosan el lesznek nyomva.
Pici kertbe, pici kerti eszközök és praktikák: Metszőollóból a mellévágót használjuk a lágyszárú növények miatt, ha módunkban áll, ergonomikus nyelűt vásároljunk, mely jobban fekszik a tenyérben. Éles, védőtokkal ellátott kerti kés ezeken az apróbb felületeken kincset ér. Akár egy hajtás lecsípésénél, akár betakarításkor, vagy a szomszéd közösségi kert tulajdonostól kapott házi kolbász elfogyasztásakor. Ilyenkor mossuk le a kést. Késmosás? Öntözés? Hogyan? Általában egy központi csap van és jöhet a praktika! A szobanövényekhez használt közepes méretű pumpás permetezőnk erre a célra kiváló. Fontos, hogy csak öntözővízre használjuk, hiszen előtte vegyszer volt benne.
BALKONKERT: Lehet tiroli muskátlis díszbalkonunk vagy törpeörökzöldes, egész évben díszítő balkonunk, de lehet zöldség és fűszer balkonunk. A balkonunk mérete is véges, ahogy a balkonládák, kaspók mérete is pici, ezért nagyon fontos, hogy a pici föld jó minőségű legyen és tápanyagban gazdag.
Öntözés közben a tápanyag egy része is kimosódik a talajból, ezért a tápanyagutánpótlás kiemelten fontos a balkonkerteknél. Erre a 2:1 pumpás, 8 literes permetezőt ajánljuk, mellyel öntözhetünk és két hetente oldott formában tápanyagot is bevihetünk a talajba.
A nagy lomb párologtat: Zöldségnövényeknél ügyeljünk arra, hogy ritkítsuk a paradicsom, paprika lombját. Azért szükséges, mert a nagy levélfelület kitakarja a napot a terméstől, így az lassabban érik, másrész a nagy zöldfelület nagyon sokat párologtat, így elszívja a talaj nedvesség és tápanyag tartalmát, ami miatt kevesebb jut a termésnek. Elő a metszőollót (mellévágó) és ritkítsunk hetente.
Pergola kötözés: Balkonládánk felületét nem, de a futónövények terét tudjuk növelni, ha rácsos szerkezetű pergolát alakítunk ki. Javasoljuk a balkon jobb és bal oldalára, hogy a széltől is védve legyen. Kötözéshez használjuk az éles kerti kést. Fontos, tokban tároljuk a balesetmegelőzés érdekében.
A kertészkedésben is színre lépett a technika, a gépesítés, mely rendben van, hiszen fejlődi kell a korral, hogy ugyanazt a kerti munkát gyorsabban, hatékonyabban végezhessük el. A mezőgazdaságban sem szarvasmarhákkal szántanak, hanem professzionális, nagy teljesítményű traktorokkal.
A gépek harca a kertészkedésben is színre lépett. A nagy, nehéz vas metszőollókat mára felváltotta a könnyű, de tartós titanium, a markolatot az ergonomikus kialakítás, hogy a kertészkedés ne arról szóljon, hogy a munka végeztével esténként borogassuk a feltört tenyerünket, hanem az élményről, hogy milyen szép lett a kertünk. Sőt, a kerti szerszámoknál és kerti gépeknél olyan hatalmas a választék, hogy hajlamosak vagyunk túlzásokba esni és ahhoz a gyümölcsfához, amihez elegendő egy éles ágvágó, megvásároljuk a legszínesebb, legnagyobb reklámmal kínált ágvágót, ahelyett, hogy a technikai paraméterek alapján döntenénk. Hasonlóképpen a kerti kútból sem nagy erőkifejtéssel húzzuk a vizet locsoláshoz, hanem szivattyúval hozzuk a felszínre. Webshopunkban, a citidepo.hu -n termékeinknél minden esetben feltüntetjük ezeket, így segítve Önt az ideális döntésben.
Kertészkedés lehet:
• Kertesháznál
• Nyaralónál
• Hétvégi háznál
• Közösségi kertnél
• Balkon kertnél
Vagyis lakhatunk bárhol, a kertészkedésre, a testet, szellemet frissítő tevékenységre mindig tudunk helyszínt találni. Hová milyen növényt ültessünk, használjunk-e kerti dekorációkat? Milyen kertészeti munkákat igényelnek és milyen kerti eszközöket, kerti gépeket?
KERTESHÁZ: Hazaérve a munkából a szép pázsit látványa, a díszfák tekintélyt parancsoló habitusa, a lombhullató és örökzöld díszcserék mutatós elrendezése, netán egy kerti tó, mind a jól megérdemelt relaxáció része. De hogyan lesz ilyen álomkertünk? Kerttervezéssel, melyet lehet szakembertől kérni, egy kis utána olvasással és kertészeti árudák eladóinak szakvéleménye után, bátran mi is belefoghatunk. Ha már a faiskolákban megvásároltuk a tervezett növényeket, földet, jöhetnek a kerti szerszámok:
Ásó, kapa és a nagyharang helyett gereblye és fűnyíró, melyek a fészer alapkellékei. Ezek a tereprendezéstől kezdve, az ültetésen át, a levágott fű és lomb gereblyézésig szükségesek. Ám itt nincs vége a kerti szerszám listának, hiszen
Fúrt kút: Jelentős vízszámla csökkenést eredményez. Egyszeri költségek a kútfúrás és a kerti szivattyú. A szivattyú kardinális kérdés, hiszen lehet, ha csak öntözéshez, terasz és autómosáshoz használjuk az ingyen kútvizet, annak kapacitása határozza meg a szivattyú teljesítményét. Sőt, itt említenénk meg a házi vízművet, mely a kerti szivattyú magasabb, több funkciós változata, arra az esetre, ha a kút mellett esetleg egy nagy zivatarnál elöntött garázst, pincét is szivattyúzni kell. Itt tekintheti meg szivattyú választékunkat.
Metszőolló: Ültetés elött a gyökerek végéből vágjunk vissza 2-3 cm-t, hogy gyorsítsuk a víz és tápanyag felvételt, ezzel segítve a gyökeresedést. Ehhez megélezett, un. mellévágó metszőolló használjunk, hogy a vékony gyökerek ne roncsolódjanak. Ugyanezt tegyük meg a lombrésszel is, hogy dúsabb lobkoronát kapjuk. Gyümölcsfáknál, előnevelt díszfáknál (két évesnél idősebb) már szükséges az un. rávágó metszőolló, mely a vastagabb ágak roncsolásmentes metszésének a kulcsa. Használat után tisztítsuk meg és esőmentes helyen tároljuk, hiszen a metszőollóinkra folyamatosan szükségünk van, kiváltkép az őszi és kora tavaszi metszéseknél.
Ágvágó: Ez a kerti eszköz egy meghosszabbított metszőolló, melyből ugyanúgy kapható mellévágó ágvágó és rávágó ágvágó, melyek szintén az erőkifejtés, a nyomatékban különböznek.
Sövényvágó: Leginkább „szomszédtakaró” sövények ápolására használjuk, de a szoliter növények formavágására, mint a kedvelt buxus is kiváló kerti eszköz. A technika szerencsére a kerti szerszámokban, így a sövénynyíróknál is jelen van, így kapható már teleszkópos sövényvágó is, melynek nyelét ép az ideális hosszúságra állíthatjuk.
Gyepápolás: Lenyírjuk a füvet és kész. Hmmm, nem igazán. A járda és tipegőkő szegélyeket ne fűnyíróval vágjuk, részben mert a beton és díszkő kicsorbíthatja a fűnyírókést, másrészt mert nem végez alapos munkát. Erre a célra fűnyíró ollókat használjuk. Nyugalom, a technika itt is segít nekünk abban, hogy a csuklónk ne fáradjon el a sok vágásban, ezért válasszuk az 5 vagy a 8 pozíciós forgatható fűnyíró ollót, mellyel gyerekjáték lesz a fűszegély nyírása. Fűnyírás után feltétlen, illetve esténként, ha nincs égi áldás öntözzük a gyepet. Nekiállhatunk slaggal, mely egyrészt nem biztosítja az egyenletes öntözést, másrész közben a szúnyogokat is csapkodni kell. Hagyatkozzunk itt is a technikára, használjuk a billenő öntözőt.
Kártevők elleni védekezés: Elsősorban a gyümölcsfáknál, bogyós gyümölcsű bokroknál van szükség például a a már jól ismert lemosó permetezésre, de a virágukkal, levelükkel díszítő növényeinknél a gyakori levéltetű és egyéb kártevők ellen muszáj permeteznünk. Nem kell kémikusnak lennünk, hogy az adott kártevő ellen kikeverjük a hatékony ellenszert. Gazdaboltokban szerencsére kártevőkhöz kaphatók a pici kiszerelésű, kifejezetten kiskertekhez való ellenszerek, melyeket a kompakt, 8 literes, pumpás kéz permetezőnkkel könnyedén kijuttathatjuk a növényeinkre.
NYARALÓ, HÉTVÉGI HÁZ: Jó esetben hétvégenként, vagy havonta tudjuk élvezni a nyaralókertünket. Ha már ilyen ritkán, akkor használjuk ki minden percét pihenéssel vagy kerti grillezéssel és ne az esetleges bajnál kelljen szaladgálni kertészeti boltba. Mire gondolunk?
Magasnyomású mosó: Moha vagy zápor utáni sár tisztítása a teraszról, járdáról. De a műanyag kerti székek asztalok taszítására épp olyan hatékony, mint a kerti medence ápolására. A kulcskérdés a „W” , vagyis a watt, a teljesítmény. A magasnyomású mosók palettája e tekintetben igen széles, ám nyaralónkban elegendő az átlagos kapacitású (1300W, 1400W, 1600W), nem szükséges az ipari teljesítményű.
Szivattyú: A pénztárcabarát kerti segítőtárs. Miért? Első sorban a fúrt kút szivattyúzása miatt, melyet a fenti magasnyomású mosóhoz vízszámla mentesen használhatunk, de baj esetén (beázott pince) is költséghatékonyabb, mintha szippantós autót hívnánk.
Kerti teendők és kerti eszközök: Azonosak a kertesházzal
KÖZÖSSÉGI KERT: Talán nem mindenkinél ismert még a fogalom. Olyan veteményeskert, melyet a városok, kerületek díjmentesen biztosítanak a lakótelep, bérházak lakóinak kertészkedés, zöldségtermesztés céljából, mely egyben roppant jó közösségépítő is. Ezek a veteményeskertek un. magaságyások formájában vannak kialakítva, melyekben a „bérlő” tetszőlegesen vet, ültet zöldségeket saját használatra. No itt kardinálisan más kerti teendők és eszközök szükségesek, mint az előző kerttípusoknál.
Föld, tájolás: Nézzük meg, hogy a ránk bízott magaságyásban milyen a föld. Mivel termeszteni szeretnénk, így a földnek tápanyagban gazdagnak kell lennie, hiszen itt a növények (zöldségek, fűszer és gyógynövények) nem csupán növekednek, de teremnek is, így a tápanyagfelvételük is jelentősen nagyobb. Tájolás tekintetében egyrészt az égtájra gondolunk, bár ezek a közösségi kertek nagyrészt déli fekvésűek, így szépen benapozottak. Másrészt a növények közötti tájolásra figyeljünk oda, vagyis a milyen növényt, milyen másik növény mellé ültetünk. Például tökfélék mellé ne tegyünk fűszernövényt. A tökfélék vízigényesek és intenzív növekedésűek, ezért a fűszernövények, melyek szárasságtűrők és lassúbb növekedésük biztosan el lesznek nyomva.
Pici kertbe, pici kerti eszközök és praktikák: Metszőollóból a mellévágót használjuk a lágyszárú növények miatt, ha módunkban áll, ergonomikus nyelűt vásároljunk, mely jobban fekszik a tenyérben. Éles, védőtokkal ellátott kerti kés ezeken az apróbb felületeken kincset ér. Akár egy hajtás lecsípésénél, akár betakarításkor, vagy a szomszéd közösségi kert tulajdonostól kapott házi kolbász elfogyasztásakor. Ilyenkor mossuk le a kést. Késmosás? Öntözés? Hogyan? Általában egy központi csap van és jöhet a praktika! A szobanövényekhez használt közepes méretű pumpás permetezőnk erre a célra kiváló. Fontos, hogy csak öntözővízre használjuk, hiszen előtte vegyszer volt benne.
BALKONKERT: Lehet tiroli muskátlis díszbalkonunk vagy törpeörökzöldes, egész évben díszítő balkonunk, de lehet zöldség és fűszer balkonunk. A balkonunk mérete is véges, ahogy a balkonládák, kaspók mérete is pici, ezért nagyon fontos, hogy a pici föld jó minőségű legyen és tápanyagban gazdag.
Öntözés közben a tápanyag egy része is kimosódik a talajból, ezért a tápanyagutánpótlás kiemelten fontos a balkonkerteknél. Erre a 2:1 pumpás, 8 literes permetezőt ajánljuk, mellyel öntözhetünk és két hetente oldott formában tápanyagot is bevihetünk a talajba.
A nagy lomb párologtat: Zöldségnövényeknél ügyeljünk arra, hogy ritkítsuk a paradicsom, paprika lombját. Azért szükséges, mert a nagy levélfelület kitakarja a napot a terméstől, így az lassabban érik, másrész a nagy zöldfelület nagyon sokat párologtat, így elszívja a talaj nedvesség és tápanyag tartalmát, ami miatt kevesebb jut a termésnek. Elő a metszőollót (mellévágó) és ritkítsunk hetente.
Pergola kötözés: Balkonládánk felületét nem, de a futónövények terét tudjuk növelni, ha rácsos szerkezetű pergolát alakítunk ki. Javasoljuk a balkon jobb és bal oldalára, hogy a széltől is védve legyen. Kötözéshez használjuk az éles kerti kést. Fontos, tokban tároljuk a balesetmegelőzés érdekében.